Montaža i balansiranje guma
Godine iskustva u ovoj oblasti predstavljaju garanciju visokog nivoa kvaliteta u pružanju svih vrsta vulkanizerskih usluga. Rad edukovanih kadrova na najsavremenijim mašinama po povoljnim cenama pružiće zadovoljstvo svakom korisniku usluga naših servisnih centara širom Srbije.
Montaža guma predstavlja stavljanje gume na felnu, a demontaža obrnut proces tj. skidanje gume sa felne. Prilikom ove vulkanizerske operacije nepažnja ili nestručnost mogu dovesti do oštećenja na gumi.
Balansiranje gume je uravnoteženje mase točkova, koje se postiže korišćenjem tzv. tegova. Preporuka je da se nakon montaže guma uradi i balansiranje, kako ne bi došlo do podrhtavanja volana ili celog vozila.
Popravka guma
Popravka guma je uslovljena stepenom oštećenja. Ukoliko se pregledom utvrdi da su oštećenja veća preporučuje se kupovina novih guma, ukoliko se utvrdi da su manja u praksi se najčešće radi popravka pomoću čepova ili fleka. Obzirom da bezbednost pri vožnji može biti ugrožena ukoliko je popravka gume izvršena čepovanjem, trebalo bi se uvek odlučivati za fleku. Kod fleka razlikujemo njihovo nanošenje na oštećeno mesto toplom i hladnom vulkanizacijom. Nakon tretiranja mesta nanošenja, topla vulkanizacija podrazumeva da se fleka zapeče peglom. Međutim, takav način može da utiče negativno na strukturu gume, zato se u našim servisnim centrima radi hladna vulkanizacija, gde se fleka lepkom za tu namenu pričvršćuje na mesto oštećenja.
Pumpanje guma azotom
Pumpanje guma azotom obezbeđuje mnoge pogodnosti. Zimi gume brže gube pritisak, što se može ublažiti pumpanjem guma azotom. Na taj način se postiže sledeće:
- Ravnomernija potrošnja gazećeg dela gume
- Manji otpor prilikom kotrljanja, samim tim i veća ekonomičnost
- Bolja upravljivost, jer je veći kontakt gume i podloge
- Leti pri vožnji se postižu veće radne temperature gume, što ne mora da znači ukoliko se izvrši pumpanje azotom, a ne vazduhom. Na taj način se:
Produžava vek trajanja guma - Smanjuje rizik od pucanja guma
Na kraju, azot je poznat i po tome što slabije oksidira, čime se sprečava korozija žičane strukture gume sa unutrašnje strane, čeličnih felni i ventila.
ISPRAVLJANJE SVIH VRSTA ALUMINIJUMSKIH I ČELIČNIH FELNI
Usled lošeg stanja puta felne u toku eskplotacije često trpe velika oštećenja , koja se ne mogu uvek uočiti na prvi pogled .
Oštećena felna pre svega nije u balansu, opasna je za vožnju jer može pući pri sledećem većem opterećenju oštećenog mesta . Osim toga usled oštećene felne često možemo osetiti vibracije i trešenje u vožnji , što može izazvati nepopravljivu štetu na vešanju vozila. Svakako spoljašnja oštećenja veoma ružno izgledaju .
Oštećene felne treba poravnati -ispraviti i ponovo balansirati.